End of the Year Sale!: Get 20% off everything! Dear customers, due to safety concerns because of the escalating situation, your order might be delayed, stay safe.
whatsapp

רפואה פונקציונלית: גישת טיפול רפואית הוליסטית

  • 22/02/2023

רפואה פונקציונלית היא גישה טיפולית חדשה יחסית, גישה שמתמקדת בזיהוי ובטיפול בגורמי השורש למחלה. בעברית פשוטה אפשר לקרוא לה גם רפואה מותאמת אישית. גישת הרפואה הפונקציונלית התחילה בארצות הברית לפני כשני עשורים, משם היא נדדה לאירופה ובהמשך עשתה עלייה גם לישראל. על פי הגישה הזו, כל תסמין או אבחנה מבדלת יכולים להיות אחד מתוך גורמים רבים שתורמים למחלה של האדם. נדגיש, רפואה פונקציונלית אינה רפואה משלימה ולא רפואה אלטרנטיבית, היא גישה חדשה ברפואה שמעבירה את המיקוד מהמחלה אל המטופלים, ולא הופכת את המטופלים לאוסף של תסמינים בלבד. אפשר לקרוא לה גשר בין הרפואה המערבית לבין לרפואה הסינית ורפואות נוספות מהמזרח. 

רפואה פונקציונלית מול רפואה קונבנציונלית

גישת הרפואי הפונקציונלית באה ואומרת שאבחנה יכולה להיות תוצאה של יותר מסיבה אחת. לדוגמה, יש גורמים שונים שיכולים להוביל לדיכאון, כולל דלקת. ומהצד השני, סיבה כמו דלקת עלולה להוביל למספר אבחנות שונות, כולל דיכאון. הביטוי המדויק של כל סיבה לכל מחלה תלוי בגנים, בסביבתו ובאורח החיים של האדם, ורק טיפולים שמטפלים בגורם הנכון יהיו בעלי תועלת מתמשכת מעבר לדיכוי התסמינים, ואת זה הרפואה הקונבנציונלית השמרנית לא עושה. זו בעצם גישת טיפול הוליסטית כדי להחזיר את הגוף לאיזון ולתפקוד תקין, ולא רק לפגוש במטופל לשלוש דקות, לתת כדור גנרי, ולהמשיך למטופל הבא. 

מודל הטיפול של הרפואה הפונקציונלית מציע גישה ממוקדת במטופל לניהול מחלות כרוניות. רפואה פונקציונלית מבקשת לענות על השאלה “למה אתה חולה״ או ״למה את חולה״, ביחיד, לא ברבים, כך שכל אחד ואחת מכם תוכלו לקבל טיפול מותאם אישית ויעיל לצרכים שלכם. נסו לחשוב על הביקור האחרון שלכם אצל הרופא. אילו שאלות נשאלתם, כמה זמן נמשך הביקור, האם נשאלתם על הרגלי התזונה שלכם, אורח החיים, פעילות גופנית, שינויים לרעה באורח החיים ובתזונה, או רק ״מה כואב לכם״? מטפלים ברפואה פונקציונלית משקיעים זמן בהקשבה ובאיסוף פרטים על ההיסטוריה הרפואית שלכם. בהמשך, הם משתמשים במידע כדי לזהות את הגורמים השורשיים למחלה, כולל טריגרים ובהם תזונה לקויה, מתח, רעלים, אלרגנים, גנטיקה והמיקרוביום – החיידקים שחיים בגופכם ועליו. 

לאחר זיהוי אותם טריגרים, אפשר לעבור לבניית תוכנית לחיים בריאים מותאמת אישית. התוכנית האינדיבידואלית תתייחס להיבטים רבים של חייכם, החל מצרכים פיזיים, כולל תזונה, פעילות גופנית ושינה, ועד לחצים נפשיים ורגשיים שקשורים לחיי החברה, העבודה והחיים עצמם. 

5 עקרונות מפתח של רפואה פונקציונלית

המפתח לגישת הרפואה הפונקציונלית הוא לבדוק איזה תפקיד, כלומר איזו פונקציה אבדה, ויצאה מאיזון ואיך אפשר לשחזר אותה. רפואה פונקציונלית מבוססת על חמישה עקרונות מפתח שמסייעים להגדיר את הטיפול באופן אישי:

1. הפרט אינו מחלה אלא אדם: כולנו אנשים ייחודיים עם שרטוט גנטי שמגדיר איך אנחנו נראים, כמה גבוהים אנחנו ואיך הביולוגיה שלנו פועלת. בשל כך, העיקרון הראשון של הרפואה הפונקציונלית מתייחס לכל אדם כייחודי ושונה. בהתאם לכך, אי אפשר להגדיר את האדם כ״מחלה״, לכל אחד יש מערכת של מנגנוני ריפוי שמוגדרים על ידי המבנה הביולוגי שלו. עידוד הריפוי העצמי הוא חלק חשוב בהתמודדות עם מחלות כרוניות רבות על פי מודל הרפואה הפונקציונלית.

2. רפואה פונקציונלית מבוססת ראיות: כמו בגישה הקונבנציונלית לבריאות, רפואה תפקודית צריכה להיות מוגדרת על ידי ראיות. כל אחד מאיתנו הוא תוצאה של רשת אינטראקציות שיכולות להשפיע לא רק על בריאותנו, אלא על האופן שבו אנחנו מגיבים למחלות ולתסמינים. מערכות היחסים המורכבות האלו משקפות לנו תובנה מעמיקה איך גוף האדם מתפקד וכיצד הוא משפיע על האדם. היתרון של טיפול ממוקד אדם מודגש יותר ויותר במחקר רפואי מתמשך.

3. גוף האדם מרפא את עצמו: המחקר שקיים היום אומר לנו שגוף האדם יעיל להפליא בלווסת את עצמו, ובנסיבות רבות לרפא את עצמו. האיזון בין איברים שונים בגוף ואופן האינטראקציה ביניהם משמש כגורם מפתח ביצירת סביבה שבה הריפוי יכול להתרחש. ישנן עדויות משמעותיות לכך שרפואה פונקציונלית יכולה לסייע בהתמודדות עם בעיות בריאות מרכזיות כמו סוכרת מסוג 2 על ידי שינוי אורח החיים והתזונה.

4. ריפוי מחלות הזדקנות: על פי הרפואה הפונקציונלית, לכל אחד מאיתנו יש את הפוטנציאל לרפא מחלות שקשורות בדרך כלל להזדקנות. ידוע שמחלות כרוניות רבות קשורות להזדקנות, לדוגמה, לחץ דם גבוה מתרחש בדרך כלל בשלב מאוחר יותר בחיים. חלק מהמחלות בגילאים המבוגרים קשורות למצבים כמו השמנת יתר או פשוט לתהליך הטבעי של ההזדקנות. אחד העקרונות של הרפואה הפונקציונלית הוא שלגופנו יש יכולת מולדת לרפא מחלות אלו בנסיבות הנכונות ואף למנוע מחלות מלכתחילה.

5. בריאות היא יותר מהיעדר מחלה: לעתים קרובות אנחנו מחשיבים אדם בריא לכזה שאין לו מחלות. מתי אנחנו בריאים? כשאנחנו ללא מחלות, אין משהו לא בסדר. אולם היעדר מחלה אינו הסימן היחיד לכך שאנחנו במצב בריאותי תקין. חיוניות, תיאבון בריא, משקל אופטימלי ומצב רגשי מאוזן הם כולם אינדיקטורים לבריאות כללית. רבים מאיתנו נוטים להתעלם מהאינדיקטורים החשובים הללו. מודל הרפואה הפונקציונלית מציב אותם במרכז הגישה שלו לרפואה.

תפקידו של הרופא ברפואה פונקציונלית

הרופאים והרופאות בעולם הרפואה הפונקציונלית מסתכלים על ההיסטוריה המלאה של כל מטופל ומטופלת כדי לזהות לא סתם את שורש המחלה, אלא את הגורם לשורש. הביקור במרפאה של רופאים פונקציונליים בדרך כלל ארוכים יותר בהשוואה לרופאים שמטפלים בגישות של הרפואה הקונבנציונלית. רופאי רפואה פונקציונלית אוספים מידע מפורט גם על המחלה וגם על אורח החיים הכללי שלכם כדי להגיע לשורש הבעיה.

רופאים ברפואה פונקציונלית ישאלו אתכם שאלות על משך התסמינים, דפוסי השינה, הרגלי פעילות גופנית, תזונה, גורמים אפשריים ללחץ גם אם התלונה שלכם אינה על לחץ, מערכת יחסים אישית, ורווחה רגשית. לאחר מכן, תיבנה עבורכם תוכנית טיפול לניהול מספר גורמים שעלולים לגרום למצבים כרוניים. התוכנית יכולה לכלול תרופות מרשם, תוספי מזון, והמלצות לטיפולים נוספים. לבסוף, הרופאים עוקבים אחר התקדמות הטיפול ומבצעים שינויים והתאמות ככל שיש בכך צורך. גישת הרפואה הפונקציונלית שונה עבור כל אדם שכן כל טיפול מותאם למחלה הספציפית של אותו אדם.

מערכת היחסים שלכם עם רופאי רפואה פונקציונלית תהיה, ככל הנראה, שונה בהשוואה לרופא המשפחה הקבוע. על פי המכון לרפואה פונקציונלית בארצות הברית, מדובר ממש בשותפות לדרך. הרופא משקיע בכם ודורש מכם להשקיע לא פחות בעצמכם, ותוך כדי התהליך הוא שומר על האחריות שלכם לבחירות שלכם בחיים תוך התייחסות למצבכם האישי ולטיפול בכם. 

באילו מצבים מטפלת הרפואה הפונקציונלית

בתחילת המאמר הזכרנו בקצרה שלא מדובר ברפואה אלטרנטיבית. רפואה פונקציונלית היא חלק מגישת הרפואה האינטגרטיבית, כלומר כזו שמשלבת את הרפואה המסורתית עם רפואה משלימה מתוך אותה ראייה הוליסטית כלפי המטופל. רופאי רפואה פונקציונלית עברו הכשרה מסורתית של בית ספר לרפואה והם רופאים לכל דבר. לאחר מכן הם יכולים לבחור לקבל הסמכה נוספת בתחום הרפואה הפונקציונלית וליישם את עקרונותיה בתחום ההתמחות הקונבנציונלי שלהם. 

רוב רופאי הרפואה הפונקציונלית פותרים בעיות בריאות מורכבות ורב-גוניות. דוגמאות לכך כוללות דיכאון, מצבים של כאבים כרוניים כמו דלקת פרקים ומחלות דלקתיות כמו צליאק או מחלת מעי דלקתית. התהליכים הייחודיים שבהם משתמשים רופאים פונקציונליים יכולים לסייע לאנשים לנהל את התסמינים היומיים של מחלה כרונית. גם אם אין לכם מחלה כרונית, עדיין אפשר לבקר במרפאת רפואה פונקציונלית, משום שחלק מהרופאים האלה עוסקים גם בטיפול מונע. 

4 סיבות עיקריות לפנות לרופאי רפואה פונקציונלית

1. אתם רוצים מפגש ארוך ומעמיק: כשאתם לא חושבים שמפגש של דקות בודדות אצל רופא המשפחה מתאים לכם או אתם מרגישים שהתור שלכם לא מעמיק מספיק. התור אצל רופאי רפואה פונקציונלית בדרך כלל ממושך יותר מכיוון שהתהליך כולל רישום היסטוריה מפורטת ושאילת שאלות רבות ומעמיקות.

2. אתם פתוחים לטיפולים אלטרנטיביים: בנוסף לתרופות מרשם, רופאי רפואה פונקציונלית יכולים להוסיף טיפולים משלימים כמו דיקור, מדיטציה, תרופות צמחיות ותוספי תזונה. 

3. אתם סובלים ממחלה כרונית: רפואה פונקציונלית מתאימה במיוחד לטיפול במחלות כרוניות. רופאים בתחום הפונקציונלי מבקשים למצוא את הגורמים למחלה כרונית, בניגוד לטיפול בתסמינים בלבד.

4. אתם רוצים חוויה מותאמת אישית: הרפואה הפונקציונלית פונה לכל אדם בנפרד ולא סתם על פי פרוטוקול טיפול ידוע מראש לכל מצב. באמצעות שיטות שונות לעומת רופא קונבנציונלי, רופא רפואה פונקציונלית יעזור לכם להבין אילו טיפולים ספציפיים מתאימים לכם.

רפואה פונקציונלית ותוספי תזונה

כבר הזכרנו בקצרה שרופאים פונקציונליים משתמשים גם בתוספי תזונה כחלק מהסל הטיפולי שלהם. ד״ר מארק היימן הוא רופא פונקציונלי מוכר בארצות הברית, שגם כתב ספרים פורצי דרך בתחום והופיע בתוכניות טלוויזיה רבות. ד״ר היימן מספר שמטופלים רבים שואלים אותו אם באמת אפשר לקבל את כל אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים מהאוכל. לדבריו, גם אם כל התזונה שלכם מבוססת על מזון טרי ולא מעובד, עדיין קשה לקבל את כל הוויטמינים, המינרלים, נוגדי החמצון וחומרים מזינים אחרים. הקושי הזה נובע מאדמה מדולדלת, שיטות אחסון ושינוע של המזון שלנו, שינויים גנטיים גם בנו וגם במזון, וסביבו גידול רעילות. מסביבה רעילה – הופכים את זה לבלתי אפשרי עבורנו כדי לקבל את הוויטמינים והמינרלים שאנו צריכים אך ורק מהמזונות שאנו אוכלים. במילים פשוטות, העדויות מראות שאנחנו לא יכולים להתעלם מהצורך בתוספי תזונה.

על פי ד״ר היימן, רופאים פונקציונליים רבים ממליצים על שמן דגים, רוב הקרדיולוגים בארצות הברית ממליצים על חומצה פולית, שמן דגים וקו-אנזים Q10. גסטרואנטרולוגים ממליצים על פרוביוטיקה, ורופאים מיילדים תמיד המליצו על ויטמינים טרום לידתיים. אפשר לראות שיש עדויות מדעיות שמראות את חשיבותם של תוספי תזונה כמסייעים חיוניים בביוכימיה ובחילוף החומרים שלנו. השמן שמשמן את גלגלי חילוף החומרים שלנו חסר לנו, כמו למשל שומני אומגה 3, ויטמין D, חומצה פולית, אבץ, מגנזיום וברזל. 

מדוע תזונה נכונה ותוספי תזונה כל כך מבלבלים?

בכל דבר ועניין, גם ברפואה קונבנציונלית וגם ברפואה משלימה, גם בכדורי מרשם וגם בתוספי תזונה, אפשר לקרוא מחקרים שסותרים זה את זה. יום אחד ידענו שמוצר מסוים טוב ללב, למחרת יהיה מחקר שהוא גורם לסרטן. בלילה הלכנו לישון עם תרופה שטובה לחיזוק הקשרים במוח, בבוקר קמנו עם מחקר שהיא לא יעילה. הכותרות באתרי האינטרנט ובמהדורות החדשות יהיו בומבסטיות וחד משמעיות לכאן או לכאן – או שמדובר במשהו מציל חיים, או שהוא חסר תועלת לחלוטין. וכשרובנו מסתמכים רק על הכותרות ולא מגיעים לעומק המחקר, זה גורם לנו לוותר על דברים חשובים.

ד״ר היימן אומר שגם המחקרים שקובעים שתוסף תזונה מסוים לא יעיל הם בעייתיים, משום שהם בודקים את התוסף הזה כדבר בודד. לדבריו, תוספי תזונה עובדים כצוות, ממש כמו כל חומר מזין אחר. כך למשל, ברוקולי הוא ירק נהדר ויעיל למגוון מצבים בריאותיים, כמו שיקום הכבד, ניקוי רעלים, אנטי דלקתי, תורם לאיזון סוכרת מסוג 2, מסייע בהורדת כולסטרול, ויש לו עוד הרבה מאוד יתרונות. אבל אם תעיפו מהתפריט שלכם את כל המזונות האחרים ותאכלו רק ברוקולי, לא תיהנו משום יתרון, אפילו תהיו חולים וזה אף עלול לגורם למוות. כדי להיות בריאים, חיוניים ושמחים צריך לבנות תפריט תזונה מלא כך שכל אחד מרכיביה תורם לבריאות. 

כך גם הרפואה הפונקציונלית מתייחסת לתוספי התזונה – לא מספיק לקחת ויטמינים ומינרלים בזמן שממשיכים לאכול מזון מטוגן, מעובד ועתיר סוכר, זה לא יעזור. יש לשלב תוספי תזונה עם תפריט שכולל את כל אבות המזון, כדאי גם פעילות גופנית ואורח חיים בריא, כל זאת באופן סינרגטי כדי לשמור על האיזון התקין בגוף שלנו.