לקוחות יקרים, עקב המצב עלולים להיות עיכובים קלים במשלוחים. שמרו על עצמכם
whatsapp

ליפוזומים: היתרונות של הליפוזום בויטמינים ובתוספי תזונה

הגוף שלנו הוא מכונה משוכללת כל עוד אנחנו מפעילים אותה נכון. רבים מאיתנו מוסיפים לתפריט היומי מינרלים, ויטמינים, ושורה של תוספי תזונה כדי לשפר את הבריאות, אבל ממש מעטים מתייחסים ליכולת הספיגה של מערכת העיכול. כשאנחנו נוטלים ויטמינים מכל סוג שהוא, רוב היתרונות הביולוגיים הולכים לאיבוד, כלומר יעילותם של הויטמינים והתוספים פחותה משמעותית ממה שאנחנו חושבים. כדי לשפר את יעילותם של הויטמינים, אנשי רפואה ומדע חקרו לעומק את נושא הספיגה, עד שפותחה טכנולוגיית הליפוזומים. 

מה זה ליפוזום?

ליפוזום הוא בועית מיקרוסקופית מלאכותית שמכילה רכיבים דומים לאלה שנמצאים סביב תא אנושי פעיל. בשל המבנה הכדורי והחלול, הליפוזום יכול לשאת בתוכו חומרים שונים כמו ויטמינים, מינרלים ורכיבי תרופות, לשמור על שלמותם ולמנוע מהם להתפרק בגוף לפני שהם מגיעים לתאים הנכונים. במפגש עם תא אנושי, הליפוזום נטמע במעטפת החיצונית שדומה לקרום שלו ומתמזג איתה בקלות. בשלב הזה הליפוזום פורק את ה״מטען״ שלו, כלומר את החומר הפעיל, הויטמין, המינרל, או התרכובת שאותם הוא נושא, ישירות לתוך התא. התהליך הזה מבטיח ספיגה מקסימלית של החומרים מבלי שהוא ניזוק או נהרס עד לספיגתו בתאים במערכות הגוף השונות.

המהפכה הליפוזומלית צפויה להיות הרבה יותר גדולה מויטמינים ותוספי תזונה. יש מחקרים קליניים רבים שעוסקים בליפוזומים כמובילי תרופות כמו למשל אנטיביוטיקה, תרופות אנטי דלקתיות ואנטי פטרייתיות, כימותרפיה לחולי סרטן, תרופות מורכבות למצבים נדירים, ואפילו חיסונים בטכנולוגיה הליפוזומלית. 

מילת המפתח: פוספוליפידים

חלק מהיכולות הייחודיות של הליפוזומים מגיעות מהפוספוליפידים. לפוספולידים יש ראש ושני זנבות עם תכונות ביוכימיות סותרות: הראש מסיס במים (הידרופילי), והזנבות מסיסים בשמן (הידרופוביים). ברגע שמערבבים פוספוליפידים עם מים, הם יוצרים ללא כל התערבות מבנים סגורים וכדוריים עם מעטפת חיצונית הידרופילית, כלומר כזו שאוהבת מים. המעטפת הזו מותאמת למעבר בסביבה של מערכת העיכול והיא זו שמאפשרת את הזמינות הביולוגית והספיגה הגבוהה של התרופות, הויטמינים והמינרלים שבהם ״מטעינים״ את הליפוזום. מערכת העיכול שלנו היא ה״אויב״ של הויטמינים והמינרלים הסטנדרטיים. אלה צריכים להתמודד עם מיצי הקיבה החומציים, האנזימים שהלבלב משחרר, ומלחי המרה, אך ויטמינים ופורמולות בטכנולוגיה הליפוזומלית נשמרים ולא נהרסים במעבר שלהם במערכת העיכול, כך שאתם מקבלים כמות הרבה יותר גבוהה מתכולת הויטמינים השונים. 

שני חלקי הפוספוליפידים מאפשרים לליפוזום להפוך כל חומר שאותו הם נושאים למסיס במים ובשמן בו זמנית. המשמעות היא שמסיסות החומרים שאותם הליפוזומים נושאים יכולים להתנייד באופן מיטבי לתאים, מבלי לאבד את תכונותיהם הבריאותיות. כיוון שליפוזומים מיוצרים בתנאי מעבדה, ניתן לשנות את הרכיבים שנמצאים בקרום העוטף אותם כדי להתאים אותם לצורך ספציפי. 

תפקידם הבריאותי של הפוספוליפידים לא מסתכם רק בליפוזומים. בואו ניקח לדוגמה את פוספוטידיל-כולין, הפוספוליפיד הנפוץ ביותר בשימוש. כולין הוא רכיב תזונתי מקומפלקס ויטמין B שהגוף לא מסנתז והוא מתקבל בעיקר מתזונה ומתוספי תזונה. הכבד מסנתז אותו במצבי דחק, אך לא במידה מספיקה לשמירה על בריאות תקינה. פוספוטידיל-כולין תומך במעטפת תאי הגוף והוא מייצר אמולסיה הכרחית לספיגת שומנים. הכולין חיוני להתפתחות מערכת העצבים ויש לו תפקיד בוויסות מצב הרוח, שליטה על שרירים, והזיכרון. הגוף שלנו משתמש בו לייצור אצטיל-כולין, שהוא אחד המוליכים העצביים הכי משמעותיים במערכת העצבים. כשהנוירונים שמפרישים אצטיל-כולין מידרדרים, יש לכך תפקיד בהתפתחות מחלת האלצהיימר. לכולין יש תפקיד חיוני בהתפתחות המוח בעוברים, כך שתוספת ממנו יכולה להשפיע על תפקוד הזיכרון

איך הגיעו הליפוזומים לעולם הרפואה

הליפוזומים עצמם לא מאוד חדשים והם התגלו כבר ב-1965, אז שימשו כמודל מלאכותי של קרום התא האנושי. המודל הזה העניק לחוקרים את האפשרות לעקוב אחר האינטראקציה שבין התאים ולהבין איך חומרים עוברים מהתאים ואליהם. בהמשך נחשפו תכונותיו הייחודיות של הליפוזום ככלי יעיל לשינוע תרופות ולהוביל אותן לאזור ספציפי בגוף. התגלית הזו הניחה את היסודות למחקרים מתקדמים שעסקו בתרומתו של הליפוזום לספיגה גבוהה יותר, עד היכולת המקסימלית של הגוף לספוג את הרכיבים. 

ליפוזומים – הטכנולוגיה של העתיד

הטכנולוגיה הליפוזומלית שייכת לתחום הננו-רפואה שעוסק במניעה, אבחון וטיפול במחלות באמצעים זעירים. טכנולוגיה חדשנית זו נעזרת בליפוזומים כמערכת שינוע מיקרוסקופית שנועדה להוביל תרופות לתאים אנושיים. המולקולה המהונדסת פועלת באופן ממוקד על התאים שאליהם הויטמינים או סוג המטען האחר אמורים להגיע, מבלי להיהרס בדרך על תאים אחרים, כפי שקורה כשהמטען צריך לעבור דרך כל מערכת העיכול. התהליך המתקדם הזה מאפשר לדייק את מינון התרופה ולנצל את מלוא היתרונות והתועלות שלה כדי שתגיע ליעד במיטבה ותיספג היטב במחזור הדם.

הטכנולוגיה הליפוזומלית מאפשרת לחומר הפעיל להתפרק ברובו המוחלט רק בתאי היעד ולשפר את ספיגתן של מולקולות מסיסות בשמן ובמים. באופן הזה יעילות התרופה או הויטמין גוברת וכך ניתן למקסם את הספיגה ללא תופעות לוואי. הטכנולוגיה הזו משמעותית במיוחד במתן תרופות אגרסיביות, שלעיתים רבות כרוכות בתופעות לוואי קשות. 

תוספי המזון משתכללים

מהפכת הליפוזומים לא דילגה מעל תעשיית תוספי המזון והויטמינים. הטכנולוגיה הליפוזומלית פורצת הדרך מייעלת את הנעת הויטמינים לתאים האנושיים וממקסמת את ספיגת התוספים בגוף. נסביר את זה בשפה הכי פשוטה שאפשר: ויטמינים סטנדרטיים שרוב הצרכניות והצרכנים נוטלים עוברים דרך מערכת העיכול לפני שהם נספגים בגוף, ותהליך ההתפרקות שלהם מתחיל הרבה לפני שהם מגיעים לתאים שאליהם הם מכוונים. עד שהם מגיעים לתא, הם כבר איבדו אחוז נכבד מהיתרונות הביולוגיים שלהם – כלומר הצרכנים חושבים שהם נטלו כמות מסוימת מהוויטמין, אך בפועל רק חלק קטן ממנו נספג. ויטמין בטכנולוגיה ליפוזומולית חודרים ישירות לתא האנושי.

מחקרים שנערכו על ויטמינים ליפוזומליים כמו למשל ויטמין C או ויטמין D, הראו עלייה דרמטית בריכוזם בדם ושיפור משמעותי של תהליך הספיגה. ממצאים אלה יכולים לעזור במיוחד לאנשים שסובלים ממחסור חמור בויטמינים באופן שעלול לפגוע בבריאותם, או אנשים שסובלים מבעיות ספיגה. 

מחקרים עדכניים בוחנים מערכות ניוד של ננו-תרופות במטרה להילחם בפטריות, בדלקות ובתאים סרטניים. מדענים חוזים שבעתיד מדע הננו-רפואה ישמש גם לחיזוק עצמות ושרירים, לחידוד השמיעה ואף לעיכוב תהליכי ההזדקנות.  

שימושים בטכנולוגיה הליפוזומלית בתוספי תזונה ופורמולות

אנטיאוקסידנטים: אם כבר הזכרנו תהליכי חמצון הרסניים, הנה הזדמנות טובה לדבר על נוגדי חמצון. רכיבים צמחיים רבים שנמצאים בתוספי תזונה ופורמולות סטנדרטיות נחשבים לנוגדי חמצון עוצמתיים. הבעיה היא שכשאנחנו צורכים אותם, הריכוז שלהם בדם נמוך מכדי להשפיע על הבריאות באופן משמעותי. קחו לדוגמה את תוסף התזונה קו אנזים Q10, מולקולה מסיסה בשמן שלא נספגת היטב במעי. יכולת הספיגה מושפעת מגורמים רבים במערכת העיכול ומסיסות החומר הפעיל. נוגדי חמצון עוצמתיים כמו ויטמין C ו-Q10 ליפוזומליים כפי שניתן למצוא כאן אצלנו באתר, מגיעים לריכוזים גבוהים בדם באופן משמעותי לעומת הפורמולות הסטנדרטיות. 

פורמולות צמחיות: צמחי מרפא אינם נחלתן של הרפואות המסורתיות מסין והודו ונעשה בהם שימוש נרחב ברפואת הצמחים המודרנית ואפילו ברפואה המערבית. אחד הצמחים הפופולריים במיוחד בתחום תוספי התזונה הוא הכורכום, עם אין-ספור קופסאות כורכומין שאפשר לרכוש בחנויות רבות, לאו דווקא כאלו שמתמחות בויטמינים ותוספי תזונה. שגעת הכורכום נובעת מהיתרונות הבריאותיים הרבים שלו, כמו למשל בטיפול בסוכרת, במחלות כבד, וביכולות ריפוי הפצעים. כורכומין מחזק את מערכת החיסון ומגן על DNA מפני הרס, ויכול לסייע במניעת התפתחות של סרטן הערמונית בגברים ולכווץ גידולים ממאירים. 

עוד לא סיימנו עם הכורכומין. הוא משמש להגנה על הכליות על ידי ייצור חלבונים מיוחדים שמגנים עליהן. יש לו גם תפקיד בשימור יכולות קוגניטיביות בגיל המבוגר, ובמחקר בקרב כ-1,000 אנשים בני 60־93 ממוצא הודי, סיני ומלאי התוצאות הראו תפקודים קוגניטיביים טובים יותר משמעותית בקרב צרכני קארי. יש עוד מחקרים גדולים וקטנים, אבל יש רק בעיה אחת בתחום תוספי התזונה – כורכומין לא נספג היטב וזמינותו הביולוגית נמוכה כשנוטלים אותו כתוסף רגיל. 

מתי כן אפשר ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים שסיפרנו לכם עליהם כאן? כשנוטלים אותו בטכנולוגיה הליפוזומלית. מחקר אחד הראה שהספיגה הייתה עד פי 29 לעומת כורכומין רגיל, עם הבדלים משמעותיים בפרופיל הכורכומינואיד בפלזמה. בשיעור של פי 30, בהשוואה לכורכומין רגיל. מחקר אחר הוכיח שכורכומין בטכנולוגיה הליפוזומלית היה נוגד חמצון ודלקות עוצמתי יותר בהשוואה לתוספי תזונה סטנדרטיים.

הערך המוסף של ליפוזומים בפורמולות שלנו

המטבוליזם בשלב הטרום-ספיגה בתוך מערכת העיכול אחראי לזמינות הביולוגית הירודה של חומרים פעילים כשאנחנו נוטלים אותם דרך הפה. כבר הזכרנו שליפוזומים מתפקדים כ״מגן שומנים״, שמגנים על חומרים פעילים שאנחנו בולעים מפני חמצון, פירוק, תהליכי הרס אנזימטיים, ועוד, ולכן יש עניין גובר בשימוש בהם ככלי להתגברות בזבוז החומר הפעיל. ההתפלגות הביולוגית של ליפוזום תלויה בתכונות הפיזיקליות-כימיות שלו. גורמים שמגבירים את ספיגת החלקיקים תוארו בהרחבה בספרות המדעית, כולל גודל, חלוקת גודל ומטען פני השטח. הליפוזומים מקיימים תחילה תקשורת עם ממברנות התא באמצעות ספיחה, ולאחר מכן חודרים על ידי היתוך ותהליך שנקרא אנדוציטוזיס. כך ליפוזומים מגבירים את הזמינות הביולוגית של החומר הפעיל שניטל דרך הפה בהשוואה לטבליות, כמוסות, תרחיפים פומיים, כדורים, וכל סוג אחר של נשאי מטען חופשיים סטנדרטיים. 

ניתן לעצב ולהתאים ליפוזומים כדי לייעל את הזמינות הביולוגית של תוספי המזון והפורמולות. הידע על הקשר בין המאפיינים הפיזיקליים-כימיים שלהם הכרחי כדי להגיע למטרה הזו. הגודל הזה שאנחנו מדברים עליו חשוב להבנת יכולת הספיגה התאית. חלוקת הגדלים של הליפוזומים נעשית על פי שלוש קטגוריות ביחידות ננו-מולאריות ומספר שכבות הדו-ליפידים שמרכיבות אותם. ככל שהליפוזום קטן יותר, חלה עלייה ניכרת ביכולת הספיגה התאית. כדי שליפוזומים ייספגו בצורה יעילה בתא, הם צריכים להיות בגודל מסוים. מה שיהיה גדול מדי לא ייספג ויופרש החוצה. על ידי שימוש בננוטכנולוגיה והקטנת גדלי החלקיקים, בדרך כלל פחות מ-150 ננומטר, ניתן לאפשר ספיגה גבוהה של חומרים מזינים כראוי לתוך התא ביעילות מרבית.

פורמולות ליפוזומליות – הבשורה המהפכנית של עולם הרפואה

עד לאחרונה, השימוש בליפוזומים כוון בעיקר לאספקת תרופות ממוקדות. עם זאת, היכולות הרב-תכליתיות של הליפוזומים מתגלות כעת במסגרות נוספות, כמו עולם תוספי התזונה, הויטמינים והפורמולות לשיפור הבריאות ואיכות החיים. אנחנו בחברת סקויה גאים להיות בחוד החנית של פיתוחי ויטמינים ופורמולות ליפוזומליות, זו ההתמחות שלנו. 

בזמן שבעולם הויטמינים הסטנדרטיים יש אין ספור חברות באיכויות משתנות, רק מספר קטן של חברות מוביל כיום את הידע במדע ייחודי זה. לאחרונה פיתחנו פורמולות בלעדיות שכוללות ויטמינים ליפוזומליים לצד פורמולות ייחודיות למגוון רחב של מצבים רפואיים. התמהיל הייחודי של הפורמולות שלנו מאפשר לנו להנגיש טכנולוגיה ליפוזומלית היישר מעולם הרפואה אל עולם תוספי התזונה. הצוות שלנו בסקויה פועל ביסודיות לאיתור החומרים האיכותיים ביותר במטרה להגביר את יציבות הליפוזום על מנת להגדיל את פוטנציאל הספיגה של הויטמינים בגוף. מחקרים ובדיקות שאנחנו עורכים בחברה מצביעים על כך שמרכיבים האיכותיים בפורמולות שלנו משפרים את הספיגה ביותר מ-80% בהשוואה למרכיבים אחרים וטכנולוגיות סטנדרטיות. 

הכיוון והשימוש החדשים של מדע הליפוזומים נובעים, בין השאר, משיעורי הספיגה והזמינות הביולוגית הנמוכים של טבליות וקפסולות תזונתיות מסורתיות. הזמינות הביולוגית הנמוכה דרך הפה והספיגה של חומרים מזינים רבים מתועדת היטב מבחינה קלינית. לכן, המעטפת הטבעית של חומרים מזינים ליפופיליים והידרופיליים בתוך הליפוזומים יצרה שיטה יעילה מאוד לעקוף את האלמנטים ההרסניים של הקיבה ומערכת העיכול, ולסייע לחומר התזונתי לעבור לתאים ולרקמות. 

השורה התחתונה – היתרונות של פורמולות ליפוזומליות

באמצעות ננוטכנולוגיה ליפוזומלית, תוספי תזונה יכולים להשיג זמינות ביולוגית גבוהה באופן ממש בלתי ניתן להשוואה לעומת תוספי תזונה סטנדרטיים. ליפוזומים נספגים בעיקר דרך רירית הפה ובאמצעות מנגנונים לימפטיים במעי, במקום לעבור חילוף חומרים ראשון בכבד. פירושה של ספיגה גבוהה יותר זו, היא יעילות רבה יותר עם מינונים קטנים יותר להשגת תוצאות טובות יותר.

הגנה מהסביבה הקשה של מערכת העיכול: עטיפה של פוספוליפיד סביב תוסף תזונה עם ליפוזומים מגינה על החומר התזונתי מפירוק ופירוק על ידי הגוף, ובכך מאפשרת לנצל יותר חומרים מזינים זמינים.

ספיגה מוגברת לתאים: לדמיון של ליפוזומים לממברנות תאי השומנים הדו-שכבתי שלנו יש יתרון ברור לספיגת תוספי תזונה. יצירת החיקוי המולקולרי הזה מאפשרת לגוף שלנו להשתמש במנגנונים משלו כדי לספוג ישירות את חומרי ההזנה הממוקדים לתוך הרקמה שבה החומרים הללו פועלים. 

הידרופובי והידרופילי: ניתן לגבש ליפוזומים כך שיכילו גם חומרים מזינים מסיסים במים וגם בשומן. 

תאימות משופרת: מי שמתקשה לבלוע טבליות גדולות ימצא פתרון בפורמולות ליפוזומליות נוזליות כפי שניתן למצוא אצלנו. בנוף הבריאות של ימינו, קל ליצור “נטל גלולות” בכל הנוגע לנטילת מספר תרופות, תוספי תזונה ומוצרים מועשרים בויטמינים. על ידי ניצול כמויות קטנות של נוזלים, נוכל להשיג תאימות רבה יותר ולפיכך תוצאות טובות יותר.

היתרונות של פורמולות ליפוזומליות של סקויה

ייצור פורמולות ליפוזומליות היא שילוב של מדע עם אומנות, ידע עמוק, התבססות על מחקרים, שיפור תהליכים וקדמה טכנולוגית בלתי מתפשרת ובלתי פוסקת. התהליכים הללו מבטיחים יציבות, עוצמה, תאימות ועקביות כדי שכל בקבוק או קופסה שיוצאים אליכם יגיעו באיכות המרבית ללא הבדלי איכות בין אחד לשני. כיום אין סטנדרטיזציה או רגולציה בתחום ולא כל היצרנים מתקנים, חוקרים, מאמתים או בודקים את התהליכים שלהם.

אנחנו לא מחכים להליכים רגולטוריים ומטילים על עצמנו חובת בדיקות ותהליכים קפדניים ללא פשרות. בחברת סקויה אנחנו מעסיקים עובדות ועובדים מקצועיים שמפקחים בדקדקנות רבה על תהליך הייצור כדי לוודא שאתם, הלקוחות שלנו, תקבלו את המוצרים הטובים ביותר שקיימים בשוק. אנחנו לא מפסיקים לחקור, לבדוק, לחדש ולהתפתח, כדי לשמור על מקומנו בצמרת ולהמשיך לספק לכם מוצרים חדשניים לשמירה על בריאותכם ולשיפורה.