לקוחות יקרים, עקב המצב עלולים להיות עיכובים קלים במשלוחים. שמרו על עצמכם
whatsapp

חומצה פולית בהריון – תוסף התזונה שאסור לזוז בלעדיו

  • 22/02/2023
חומצה פולית בהריון

חומצה פולית היא ויטמין מקבוצת ויטמין B שנקרא ויטמין B9 ואפשר למצוא אותה בתוספי מזון רבים ובמזונות מועשרים. הנגזרת הפעילה של חומצה פולית נקראת מתיל פולאט. חומצה פולית משמשת את הגוף שלנו כדי ליצור תאים חדשים ולייצר DNA, והיא נדרשת לצמיחה ולהתפתחות תקינים לאורך החיים. נטילת חומצה פולית חיונית במיוחד לפני ובמהלך ההריון, היא חיונית להתפתחות תקינה של העובר, גם משרד הבריאות הישראלי ממליץ ליטול חומצה פולית מדי יום כבר בשלב תכנון ההריון, ולפחות בשלושת החודשים הראשונים להריון. במשרד הבריאות ממליצים להמשיך ליטול חומצה פולית גם לאחר תקופה זו ואף ליטול חומצה פולית מדי יום בכל תקופת הפוריות. מחקרים מראים כי נטילת חומצה פולית לפני הכניסה להריון יכולה לסייע במניעת מומים מולדים, כולל מומים חמורים בצינור העצבי שנקרא גם תעלת העצבים. 

למה מומלץ ליטול חומצה פולית בהריון?

בין 1.4 ל-2 לידות מכל 1,000 לידות הם תינוקות שנולדים עם מומים בתעלת העצבים. בדרך כלל, תעלת העצבים מתפתחת לחוט השדרה ולמוח עד 28 ימים לאחר ההתעברות. אם תעלת העצבים לא נסגרת כראוי, מתרחשים בה פגמים, כמו למשל אננספליה, מצב שבו המוח לא מתפתח כראוי. תינוקות שנולדו עם אננספליה לא יכולים לשרוד. 

מצבים נוראיים נוספים כמו ספינה ביפידה – שדרה שסועה, או אנצפלוצלה – הפרעות גולגולת פנים או מומים אחרים במוח, כרוכים בהתמודדות עם ניתוחים מרובים, שיתוק ונכות ארוכת טווח. כבר ב-2005 פרסם משרד הבריאות דוח שלפיו מתן חומצה פולית לפני ההריון מקטין את הסיכון למומים אלו בתעלת העצבים בשיעור של לפחות 50%. על פי סקירה משנת 2015 של מחקרים בארצות הברית הנתונים אף גבוהים יותר, עם הפחתת סיכון של יותר מ-80%. 

על פי איגוד הלב האמריקאי, מומי לב מולדים מתרחשים כשהלב או כלי הדם אינם גדלים כרגיל לפני הלידה. הם עלולים להשפיע על הקירות הפנימיים של הלב, על מסתמי הלב או העורקים והוורידים של הלב. מחקר מראה גם שתוספי תזונה של חומצה פולית בתחילת ההריון מסייעים במניעת שפה שסועה וחך שסועים. מומים מולדים אלו מתרחשים אם חלקים מהפה והשפה אינם מתמזגים יחדיו כראוי במהלך 6 עד 10 השבועות הראשונים של ההריון. בדרך כלל יש צורך בניתוח אחד או יותר כדי לתקן את המצב.

כמה חומצה פולית את צריכה?

על פי המלצת משרד הבריאות ובעקבותיו קופות החולים, ההמלצה היא 400 מק״ג (מיקרוגרם) ביום. תוסף B12+FOLATE שלנו כאן בסקויה מכיל את הכמות הנדרשת במנה אחת יומית. התוסף שלנו מיוצר בטכנולוגיה הליפוזומלית שמבטיחה ספיגה טובה יותר בזמינות ביולוגית גבוהה. אם מעניין אותך להבין עוד בנושא, כאן תוכלי לקרוא בהרחבה על הטכנולוגיה הליפוזומלית, ומדוע הוויטמינים והתוספים שלנו שמיוצרים באופן הזה טובים ויעילים יותר בהשוואה לוויטמינים והתוספים שהיכרת עד היום. 

נטילת חומצה פולית לאחר שאת כבר בהריון עשויה להגיע מאוחר מדי. נשים רבות לא יודעות שהן בהריון עד 6 שבועות לאחר תחילתו, כשפגמים בתעלת העצבים מתרחשות במהלך החודש הראשון להריון, ברוב המקרים כשאת עדיין לא יודעת עליו. לכן, כדי לוודא שיש לך מספיק חומצה פולית בגוף כדי למנוע מומים בתעלת העצבים, משרד הבריאות ממליץ לנשים שמתכננות להיכנס להריון או בגיל הפוריות ליטול 400 מק”ג חומצה פולית מדי יום. ההמלצה הזו לא ייחודית לישראל, וגם המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, ה-CDC האמריקני, נוקט בגישה דומה, כך גם בבריטניה. 

במצבים של הריון בסיכון גבוה להתפתחות עובר עם מום פתוח בתעלת העצבים, או אם בעבר ילדת תינוק עם מום בתעלת העצבים, יש ליטול מינון גבוה במיוחד, פי 10 של חומצה פולית, ויש להתייעץ על כך עם הרופא המטפל. במצבים אלה מומלץ להוסיף גם ויטמין B12, ולכן אנחנו מציעים מוצר משולב של B12+FOLATE. 

את התוסף שלנו את יכולה ליטול מתי שנוח לך. אין חשיבות מיוחדת לזמן ביום שבו את נוטלת אותה, וגם לא משנה אם את עושה זאת לפני או אחרי הארוחה. אנחנו ממליצים ליטול את התוסף B12+FOLATE של סקויה בבוקר, משום שוויטמינים מקבוצה B מעוררים, וכך גם תוכלי ליצור הרגל של שעה קבועה ביום כדי שלא תדלגי בטעות על אחת המנות.

האם אפשר לקבל מספיק חומצה פולית מהתזונה?

חומצה פולית טבעית נמצאת במזונות רבים, כולל עלים ירוקים, סלק וברוקולי. יש מזונות שמועשרים בחומצה פולית והם כוללים דגני בוקר, אורז, מיצים מסוימים, פסטות, ועוד. אולם חלק מהמזונות הללו מעובדים ויש להם חסרונות אחרים, ואין שום ערובה לכך שתצליחי לקבל את מלוא הכמות של החומצה הפולית הדרושה לך בספיגה מלאה מבלי שתיהרס דרך מערכת העיכול. בנוסף, נשים שסובלות מבחילות בוקר מתקשות לאכול מספיק מזונות מועשרים בחומצה פולית. 

לכן תוסף תזונה חומצה פולית בהריון הוא דבר חשוב ומומלץ על ידי משרד הבריאות וגופים מקבילים ברחבי העולם. כדי לוודא שאת מקבלת מספיק חומצה פולית, הרופאים ימליצו בדרך כלל על נטילת תוסף חומצה פולית או מולטי ויטמין שמכיל חומצה פולית לפני ובמהלך ההריון. אין לך מה לחשוש בנוגע ל״יותר מדי חומצה פולית״ משילוב של תוסף התזונה עם מזונות עשירים בחומצה פולית, אך מומלץ לא לצרוך יותר מ-1,000 מק״ג חומצה פולית מוויטמינים, מזונות מועשרים או שילוב של שניהם, מדי יום, למעט בהוראת רופא במצבים של הריון בסיכון. 

ואם אני לא לוקחת חומצה פולית בהריון?

הסיכון למומים שנגרמים בתעלת העצבים בגלל מחסור בחומצה פולית אינו גבוה, אך הוא גדל בקרב נשים שלא לוקחות תוסף חומצה פולית בהשוואה לנשים שעושות זאת. הדבר המכוער בסטטיסטיקה הוא שאם זה קורה לך – לא מעניין אותך אם את אחת למיליון, עבורך את כל הסטטיסטיקה כולה, ולכן לא מומלץ להסתכן. לחומצה פולית אין מאגרי אחסון בגוף בניגוד לחלק מהוויטמינים והמינרלים האחרים שחיוניים לנו, ולכן יש חשיבות לצריכה קבועה ומתמשכת לאורך כל התקופה המומלצת. נוסף על כל אלה, החומצה הפולית פועלת גם למניעת אנמיה אצל האישה במהלך ההריון, וביתר עוצמה בשילוב עם ויטמין B12. 

היתרונות של חומצה פולית בתוסף של סקויה

כבר הזכרנו את נושא הליפוזום והיתרון של תוספי תזונה ליפוזומליים. אבל יש לנו יתרון נוסף על פני תוספי תזונה רבים אחרים והוא הנגזרת של החומצה הפולית שלנו. חלק נכבד מתוספים התזונה מכילים את הנגזרת הסינתטית של חומצה פולית. המוצרים שלנו מכילים פולאט, שהיא הצורה הטבעית של ויטמין B9. פולאט מכיל בתוכו קבוצת מתיל שמשתתפת בתהליך חיוני בגוף שהופך את החומצה הפולית לזמינה עבור הרקמות. השילוב של הנגזרת הטבעית של ויטמין B9 יחד עם הטכנולוגיה הליפוזומלית מבטיח לך יעילות מקסימלית של תוסף התזונה, בוודאי בהשוואה לתוספי תזונה אחרים.