לקוחות יקרים, עקב המצב עלולים להיות עיכובים קלים במשלוחים. שמרו על עצמכם
whatsapp

פתרונות טבעיים להפרעות קשב וריכוז

 • 22/08/2022

רבים מאוד מתייחסים להפרעות קשב וריכוז כאל הפרעה שקיימת בעיקר אצל ילדים והיא חולפת לאחר גיל ההתבגרות. היום כבר ידוע שהסברה הזו רחוקה מאוד מהאמת ומדובר בהפרעה שממשיכה גם לגילאים מבוגרים הרבה יותר. ההפרעה יכולה לשנות את פניה ואת התסמינים, להפחית את רמת ההיפראקטיביות ככל שמתבגרים, אבל קשיי הקשב והריכוז לא פשוט כך סתם נעלמים. 

רבים מאוד פונים לטיפול תרופתי עם תרופות שמשתלטות על התסמינים העיקריים של הפרעת קשב וריכוז. אולם התרופות הללו לא יעילות בכל המקרים, לעיתים הן מלוות בתופעות לוואי, השפעת התרופות מוגבלת רק לזמן נטילתן, כלומר אם מפסיקים אותן ליממה ההפרעות חוזרות באותה היממה, ובנוסף יש לא מעט אנשים שמעדיפים לא ליטול תרופות מסיבותיהם שלהם. כעת, עם התקדמות המחקר בנוגע להפרעות קשב, ידוע שתרופות אינן הפתרון היחיד. קיימים טיפולים בעולמות הרפואה המשלימה שאפילו קופות החולים מספקות אותם בהנחות במסגרת הביטוחים המשלימים, וכן תוספי תזונה עם חומרים מועילים שנגיע אליהם בהמשך. 

תופעות לוואי אפשריות בטיפול תרופתי להפרעות קשב וריכוז

תרופות להפרעות קשב וריכוז יכולות לסייע בשיפור התסמינים על ידי שיפור ואיזון הנוירוטרנסמיטורים, מוליכים עצביים שהם כימיקלים שנושאים אותות בין נוירונים במוח ובגוף. ישנם מספר סוגים שונים של תרופות המשמשות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובהם חומרים ממריצים כמו אמפטמין או אדרל שעוזרים להתמקד ולהתעלם מהסחות דעת, וחומרים לא ממריצים אם תופעות הלוואי של החומרים ממריצים גורמים לתחושה של סימום או במצבים של תגובות בין-תרופתיות אחרות. 

בעוד שאצל חלק מצרכני התרופות הללו נרשמים שיפורים בתסמינים, אצל חלק אחר מופיעות תופעות לוואי כמו בעיות שינה, שינויים במצב הרוח, אובדן תיאבון, בעיות לב, ובמקרים קיצוניים אפילו מחשבות אובדניות. מחקר אוסטרלי שפורסם ב-2010 לא מצא שיפור משמעותי בבעיות התנהגות וקשב בילדים בגילאי 5 עד 14 שנטלו תרופות להפרעות קשב וריכוז. גם התפיסה העצמית והתפקוד החברתי שלהם לא השתפרו. במקום זאת, המשתתפים במחקר נטו לרמות גבוהות יותר של לחץ דם דיאסטולי. הם גם היו בעלי הערכה עצמית נמוכה במקצת בהשוואה לקבוצה ללא תרופות והופיעו מתחת לרמת הגיל. מחברי המחקר הדגישו שגודל המדגם וההבדלים הסטטיסטיים קטנים מכדי להסיק מסקנות חותכות, אך המחקר בהחלט מניף דגלים אדומים. 

טיפולים משלימים וטבעיים להפרעות קשב וריכוז

1. ותרו על צבעי מאכל וחומרים משמרים

 מאיו קליניק, מוסד רפואי ללא כוונות רווח הגדול ביותר בעולם, מעסיק יותר מ-3,500 רופאים, חוקרים ומדענים וכ-50 אלף עובדים. במחקרים שערכו במרכז הגיעו למסקנה כי צבעי מאכל וחומרים משמרים מסוימים עלולים להגביר התנהגות היפראקטיבית אצל ילדים מסוימים. ההמלצות הן להימנע ממזונות עם הצבעים והחומרים המשמרים הבאים:

 • סודיום בנזואט: נמצא בדרך כלל במשקאות מוגזים, רטבים לסלט ומוצרי מיץ פירות.
 • E110: צהוב סנסט, מכונה גם צהוב מס’ 6, הוא צבע מאכל נפוץ על בסיס זפת פחם. נמצא בפירורי לחם, דגנים, ממתקים, ציפויים ומשקאות קלים, עלול לעורר תגובה אלרגית ולא מומלץ לילדים היפראקטיביים.
 • E104: צהוב קינולין, מכונה גם צהוב מס׳ 10, ניתן למצוא במיצים וסורבטים.
 • E102: טרטזין, מכונה גם צהוב מס׳ 5, ניתן למצוא בחמוצים, דגנים, חטיפי גרנולה ויוגורט. הטרטזין מעורר תגובות שליליות אצל הרבה אנשים והוא אסור לשימוש בנורווגיה, באוסטריה ובארצות הברית.
 • E128: אדום 2G, אסור לשימוש במדינות רבות ויש חשד שהוא מפריע לפעולת ההמוגלובין בדם, אסור לשימוש לילדים היפראקטיביים.
 • E129: אדום אלורה, מכונה גם אדום מס’ 40. ניתן למצוא במשקאות קלים, תרופות לילדים, קינוחי ג׳לטין וגלידות. 

2. הימנעו מאלרגנים אפשריים

תפריטי תזונה שמגבילים אלרגנים אפשריים יכולים לסייע בשיפור ההתנהגות אצל חלק מהילדים והמבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז. עדיף לבדוק עם אלרגולוג (רופא המתמחה באלרגיות) אם חושדים שאתם או ילדיכם סובלים מאלרגיה. עוד לפני הבדיקה אפשר כבר להוריד מהמזונות הבאים: לא לכתוב להוריד אלא לבצע בדיקה אם הם אלרגניים/רגישים למזונות אלו. אפשר להוסיף גם סויה, בוטנים. 

 • כל תוסף או חומר משמר כימי כמו BHT (הידרוקסיטולואן בוטיל) ו-BHA (הידרוקסיאניזול בוטיל), שמשמשים לעתים קרובות כדי למנוע מהשמן במוצר להתקלקל. ניתן למצוא אותם במזון מעובד כמו צ’יפס תפוחי אדמה, מסטיקים, תערובות יבשות להכנת עוגות במהירות, דגני בוקר, חמאה ופירה אינסטנט. 
 • חלב וביצים.
 • שוקולד.
 • מזונות שמכילים סליצילטים, כולל פירות יער, אבקת צ’ילי, תפוחים וסיידר, ענבים, תפוזים, אפרסקים, שזיפים, שזיפים מיובשים ועגבניות (סליצילטים הם כימיקלים המופיעים באופן טבעי בצמחים והם המרכיב העיקרי בתרופות רבות נגד כאבים.

3. נסו ביופידבק כטיפול משלים להפרעות קשב וריכוז

מחקר משנת 2011 הציע שאימון EEG הוא טיפול מבטיח להפרעות קשב וריכוז. בשיטת הביופידבק מקבלים משימה להתרכז בה, כמו למשל משחק להטסת מטוס, כשהמשימה היא לוודא שהמטוס ממשיך לטוס. ברגע שהדעת מוסחת, המטוס יתחיל לצלול המטוס יתחיל לצלול או שהתמונה על המסך תטושטש. ברגע שרואים את ההפרעה בתמונה חוזרים להתרכז, וכך נלמדות טכניקות מיקוד לאורך זמן. כך אפשר לזהות את התסמינים ולנהל אותם. 

4. תוספי תזונה ליפוזומליים להפרעות קשב וריכוז

אחד המשפטים השנואים על כולנו, בעיקר כשאנחנו רוצים להגיש מועמדות למקום עבודה חדש, הוא הדרישה של ״יכולת לעמוד בריבוי משימות״. נראה שהתהליך הזה של להתחיל משימה, לסיים אותה ולעבור למשימה הבאה כבר לא קיים בעולם שלנו, עד שרבים מאיתנו, גם מי שלא מאובחן, מרגישים כאילו אנחנו בהפרעת קשב וריכוז אחת גדולה. בדיוק בשביל זה יצרנו פורמולות שמסייעות להתמודד עם הבעיה כדי שנוכל לשמור על מיקוד ממושך.

 • Lipo Focus: פורמולה טבעית ועוצמתית שמסייעת להוריד את מפלס הלחץ, להעלות את רמת הרוגע, להשרות נינוחות, ולשפר את יכולת המיקוד והריכוז. הפורמולה מכילה גינקו בילובה, בקופה, ויתניה משכרת וג׳ינסנג סיבירי, שעל ההשפעות החיוביות של כל אחד מהצמחים הללו על המוח ועל מערכת העצבים תוכלו לקרוא כאן
 • B12+FOLATE: שילוב של ויטמין B12 עם חומצה פולית תורם לתהליכים רבים שקשורים לבריאות הכללית, ובין היתר גם שיפור בעיות קשב, ריכוז וזיכרון, וכן מונע עייפות כרונית. כאן תוכלו לקרוא על ההשפעות החיוביות של כל אחד מהוויטמינים הללו ומהם התסמינים של מחסור בהם. 

5. תתחילו לבלות יותר זמן בחוץ

כן, אנחנו יודעים, הקיץ הישראלי ארוך, חם, לח ודביק, אבל בילוי בחוץ יכול להועיל מאוד לאנשים, ובעיקר לילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. לא צריך להיות כל היום תחת השמש הקופחת, אפילו בילוי של 20 דקות משחק לילדים או חצי שעת הליכה למבוגרים יכול להועיל לשיפור הריכוז. אם אתם גרים באזור עם טבע או בסמיכות לפארק עירוני, זה מצוין – סביבה ירוקה נחשבת למועילה במיוחד. 

מחקר משנת 2011, והוא ממש לא היחיד, תומכים בטענה שחשיפה קבועה לשטחים חיצוניים ובעיקר לשטחים ירוקים היא טיפול בטוח וטבעי שניתן להשתמש בו כדי לעזור לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז.

6. ואם לא בחוץ – אז יוגה או טאי צ’י להפרעות קשב וריכוז

כמה מחקרים קטנים מקרים שיוגה יכולה להועיל כטיפול משלים לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז. מחקר שפורסם ב-2013 דיווח על שיפורים משמעותיים בהיפראקטיביות, חרדה ובעיות חברתיות אצל בנים עם הפרעות קשב וריכוז שתרגלו יוגה באופן קבוע בנוסף לנטילת התרופות היומיות שלהם. כמה מחקרים מצביעים על כך שגם טאי צ’י עשוי לסייע בשיפור תסמיני הפרעות קשב וריכוז. חוקרים גילו שבני נוער עם ההפרעות שתרגלו טאי צ’י לא היו חרדים או היפראקטיביים באותה מידה כפי שהיה לפני התרגול. נערים אלה גם פחות נטו לחלומות בהקיץ והפגינו פחות רגשות לא הולמים כשהשתתפו בשיעורי טאי צ’י פעמיים בשבוע במשך חמישה שבועות.

7. הגבילו זמן מסך

אנחנו יודעים, זה קשה. מה קשה – כמעט בלתי אפשרי. אבל בכל זאת, נסו לשמור על זמן הטלוויזיה, משחקי וידאו ומחשב עד 30 דקות ביום. למרות הקשיים והדחף לראות מה קורה בכל רגע נתון, זה יכול לעשות הבדל עצום. במחקר משנת 2019 על ילדים בגיל הגן כשזמן המסך עלה על שעתיים ביום, היו ״עליות משמעותיות מבחינה קלינית” בבעיות קשב ותסמינים אחרים הקשורים ל-ADD/ADHD.

פורמולות ליפוזומליות להפרעות קשב וריכוז – השורה התחתונה

הזכרנו את שתי הפורמולות שלנו – Lipo Focus ותוסף ויטמין B12 עם חומצה פולית. הפורמולות הללו מסייעות להרגיע היפראקטיביות, להגביר את יכולת המיקוד, ולשפר את הזיכרון. הפורמולות האלה, כמו כך המוצרים האחרים שלנו כאן בסקויה, מיוצרות בטכנולוגיה הליפוזומלית שמאפשרת ספיגה יעילה וזמינות ביולוגית גבוהה של כל אחד מהרכיבים בכל אחת מהפורמולות שלנו. אם עדיין לא עשיתם את זה, אנחנו ממליצים לכם לקרוא כאן בהרחבה מה זה ליפוזום, כדי שתבינו איך הטכנולוגיה שלנו עובדת ומדוע המוצרים שלנו יעילים יותר באופן משמעותי בהשוואה לתוספי תזונה אחרים שאתם מכירים.